Budowanie wielkich inwestycji

Obecnie bardzo wiele firm angażuje się przede wszystkim w realizowanie projektów i inwestycji samorządowych czy centralnych. W ostatnim czasie przetargi w Polsce stały się wyjątkowo częstym i popularnym sposobem na wyłanianie firmy, która wykona określone prace. W teorii przetargi powinny być zaprojektowane tak, aby jak najwięcej firm mogło realnie rywalizować o dane zlecenie.

Bardzo wiele firm angażuje się w realizowanie projektów i inwestycji samorządowych czy centralnycNiestety w mediach nie od dzisiaj pojawiają się smutne doniesienia dotyczące manipulowania przy przetargach. Aby wpłynąć na wyniki przetargów wystarczy tak skonstruować swoje oczekiwania, jako jednostka zamawiająca, by tylko jedna firma w rzeczywistości była w tanie zrealizować tak wyszukany zestaw zaleceń. Firma wygrywają przetarg często obiecuje urzędnikom odpowiedzialnym za przygotowanie takiej dokumentacji różnego rodzaju łapówki (pod adresem: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,12741892,NIK__Miasta_moga_stracic_90_mln_zl_na_drogach.html więcej w tej kwestii).

Nie dziwi, więc, że taki temat jak monitoring przetargów jest ostatnio bardzo często poruszany nie tylko przez media, ale ogólnie pojmowaną opinię publiczną. Potrzeba kontrolowania tego, jak wydawane są miliony z państwowego budżetu, jest całkiem zrozumiała.